Food truck Blog

Jak na úspěšný food truck?

Food trucky se staly oblíbenou možností pro nadšence, kteří chtějí s podnikáním v gastru začít a gastro podnikatele, kteří chtějí stávající provoz rozšířit. Díky mobilitě a nízkým provozním nákladům může být vlastnictví food trucku vzrušujícím podnikáním. Než však vyrazíte na cestu se svými kulinářskými výtvory, je třeba zvážit několik zásadních bodů. Zde je 8 věcí, které je třeba mít na paměti, než si koupíte food truck:

1) Koncept food trucku a nabídka: Před investicí do food trucku je nutné mít jasný koncept a jídelníček. Zvažte své cílové publikum, kulinářský styl a vaše samotné možnosti. Jedinečný a atraktivní koncept může váš food truck odlišit od konkurence.

2) Velikost a typ: Po stanovení konceptu je nutné vybrat vhodný typ vozidla. Potřebuje prostornou kuchyň nebo jen výčepy? Chcete gastro přívěs tažený za autem? Nebo celou dodávku? Pro jednoho brigádníka nebo celý team?  Vyberte si takový, který vyhovuje vašim provozním potřebám a požadavkům na nabídku. Zvažte prostor kuchyně, skladovací kapacitu a efektivitu uspořádání, abyste zajistili hladký průběh práce a optimální funkčnost. S celým procesem vám skvěle poradí náš zkušený tým.

3) Rozpočet: Stanovte si rozpočet na samotné pořízení foodtrucku. Orientační ceny našich produktů najde u každého z nich. Nezapomeňte však zohlednit i další náklady spojené s prvními dny provozu - nájemné místa, zásoby, obalový materiál, marketing, železnou rezervu a podobně. Buďte realističtí ohledně svých finančních zdrojů a v případě potřeby prozkoumejte možnosti financování. Leasing food trucků a gastro přívěsů je také jednou možnosti, kterou lze pro financování koupě využít. 

4) Food truck povolení: Získejte potřebná povolení a licence, provozování food trucku totiž patří mezi hostinskou činnost a budete tak potřebovat patřičné živnostenské oprávnění. Při prodeji alkoholu zase patřičnou licenci. Nezapomeňte si také podrobně prostudovat hygienické standardy a postupy v rámci food truck HACCP, tedy systému řízení kritických bodů. Jeho vypracování Vám s každým naším food truckem nebo gastro přívěsem zajistíme.  

5) Umístění a parkování: Prozkoumejte potenciální lokality a parkovací místa pro svůj food truck s ohledem na pěší provoz, blízkost cílového trhu a konkurenci. Prozkoumejte možnosti účasti na festivalech, koncertech a veletrzích, abyste maximalizovali viditelnost a prodej. Pro prodej v ulicích budete pravděpodobně povolení radnice k záboru veřejného prostranství. S tím je většinou spojený nájemní poplatek. Ale pozor, každé město má v tomto směru vlastní předpisy. 

6) Identita značky: Vytvořte pro svůj food truck design, který zaujme. Výrazná identita značky, včetně zapamatovatelného názvu, loga a prvků značky, pomohou vystoupit z řady. Vše by mělo fungovat dohromady tak, aby vyjadřovalo váš koncept a zároveň rezonovalo u vaší cílové skupiny. Investujte do grafika, polepů a přítomnosti na sociálních sítích, abyste si vybudovali povědomí o značce a přilákali zákazníky. A nepodceňujte ani světelnou reklamu. Váš food truck nebo prosecco van musí svítit a být vidět již z daleka. Takovou reklamu vám rádi vymyslíme a zrealizujeme v naší sesterské společnosti ShinySheep

7) Stanovení cen: Stanovte si cenovou strategii pro jednotlivé typy akcí (food truck catering, účast na festivalu, volný prodej v ulicích). Zvažte nabídku rozmanitých akcí, denních specialit a přizpůsobitelných možností, abyste oslovili široké publikum. Nezapomeňte vše pořádně spočítat a do nákladu rozpočítat úplně každý náklad, tak aby vám na konci dne zůstal odpovídající zisk. 

8) Vybavení a zásoby: Investujte do kvalitního kuchyňského vybavení a zásob, které jsou vhodné pro mobilní provoz. Zajistěte dostatečné množství chladicích zařízení, kuchyňských spotřebičů, skladovacích nádob a servírovacího náčiní, abyste uspokojili poptávku a zachovali standardy bezpečnosti potravin.

 

1 položek celkem
Zpět do obchodu